04-9916771

טיפול בקרטוקונוס – כל מה שצריך לדעת

מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

טיפול בקרטוקונוס:

קרטוקונוס: מחלה של הקרנית המופיעה באחד מכאלף אנשים בישראל. מחלה זו גורמת להחלשות של הקרנית, הידקקות של איזור החולשה וכתוצאה מכך בלט בצורת קונוס באיזור זה.

קיימים מספר מאפיינים למחלה שהופעתם מצריכה פניה לרופא עיניים:

  • המצאות של אסטיגמציה (צילינדר) משמעותית.
  • שינוי תדיר של המספר ובעיקר של הצילינדר
  • ראיה לא טובה גם אחרי התאמה טובה של המשקפיים.
  • הילות סביב מקורות אור בלילה.
  • ירידה ביכולת האבחנה בין צבעים וגוונים.

לאחר שנמצא אדם כחולה בקרטוקונוס, הרופא מאבחן את דרגת החומרה ואת שלב ההתפתחות.

במקרים של קרטוקונוס קל שמתוקן בעזרת משקפיים זהו הפתרון היחיד המוצע. במקרים בהם לא ניתן להגיע לחדות ראיה טובה בעזרת משקפיים מופנה המטופל להתאמת עדשות מגע.

כמו במחלות רבות אבחון נכון ומוקדם של המחלה הוא המפתח להצלחה. אם קיים סיפור משפחתי או שמתקיימים חלק מהסימפטומים , מומלץ לפנות לאופטומטריסט לאיבחון ראשוני.

חשוב לציין שקופות החולים בישראל מכירות בקרטוקונוס כמחלה ומשתתפות בהוצאות הכרוכות ברכישת עדשות המגע.

מחלת קרטוקונוס מופיעה לרוב בגיל צעיר ובאה לידי ביטוי בפגיעה בקרנית ובכושר הראייה. ללא אבחון מהיר וקבלת טיפול הפגיעה בקרנית ובראייה מחמירה. אבחון מוקדם ככל האפשר יאפשר את האטת התפתחות המחלה ומניעת הפגיעה בכושר הראייה. המחלה מתבטאת בשינוי צורת הקרנית מכדור לחרוט. קימור מדויק של הקרנית הכרחי למיקוד קרני האור והמרתן לאותות חשמליים, כאשר צורת הקרנית משתנה האיזון העדין מופר והראייה נפגעת. המחלה מופיעה כמעט תמיד בשתי העיניים כאשר קצב ההתקדמות אינו בהכרח אחיד. טיפול בקרטוקונוס דורש אופטומטריסט מומחה וכאן בדיוק נכנס לתמונה הצוות המקצועי של אופטיקה אנדי. האופטומטריסטים של אופטיקה אנדי מוסמכים לביצוע בדיקות ראייה מורכבות כולל מיפוי קרנית, חייגו עכשיו לתיאום בדיקה וקבלת פרטים נוספים.

מתי מתחילים טיפול בקרטוקונוס?

סימנים ראשונים של המחלה מופיעים כבר בגיל ההתבגרות או בעשור השלישי כאשר בגיל 35 ההחמרה נעצרת ברוב המקרים. טיפול בקרטוקונוס בגיל צעיר מצמצם באופן משמעותי את הפגיעה בקרנית. תכנית הטיפול נקבעת על פי מצב הקרנית במטרה למצוא את הדרך להחזיר את הראייה למצב תקין. ניסיון רב, הכשרה מתאימה וציוד חדיש הכרחיים לטיפול בקרטוקונוס. הצוות של אופטיקה אנדי מתמחה באבחון וטיפול במחלות קרנית, בפענוח הבדיקות ובהתאמת עדשות מגע.

סימנים של קרטוקונוס

הסובלים מקרטוקונוס מדווחים על ידירה בחדות הראייה, קושי בזיהוי עצמים מרוחקים, הילת אור שמופיעה סביב פריטים בוהקים ומקורות אור, היחלשות של ראיית הלילה. בתוך זמן קצר נוצר קושי משמעותי בנהיגה וקריאה כך שלא ניתן להתעלם מהתסמינים. חשוב לציין שהתסמינים הנ"ל עלולים להעיד גם על בעיות ראייה אחרות כך שנדרש אבחון מקצועי של אופטומטריסט מוסמך. את האבחון מבצעים בעזרת מכשירים שבוחנים ומציגים את צורת הקרנית. בדיקת האבחון הנדרשת במצבים בהם קיים חשש לקרטוקונוס היא מיפוי קרנית.

איך מטפלים?

טיפול בקרטוקונוס בשלב מוקדם כולל הרכבת משקפיים או שימוש בעדשות מגע רכות לטובת תיקון הראייה. נציין שהמשקפיים או עדשות המגע הרכות עוצרים את התקדמות המחלה אלא נועדו לשפר את כושר הראייה בלבד. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה יהיה צורך בשימוש בעדשות מגע קשיחות שמיועדות לטיפול בקרטוקונוס. אופטיקה אנדי היא המקום בו ניתן להתאים נכון עדשות מגע טיפוליות.

קוצר ראיה בגיל מבוגר

השאירו את הפרטים ואנחנו נחזור אליכם:

עוד בנושא

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support